Dla stawiających pierwsze kroki w dziedzinie konstrukcji elektronicznych przygotowaliśmy poniższy
 

niezbędnik elektronika

Linki do wybranych producentów elementów półprzewodnikowych
Na stronach producentów elementów elektronicznych można znaleźć pełną i aktualną informację o produkowanych wyrobach i pobrać ich karty katalogowe zwykle w formacie pdf. Producenci często udostępniają specjalistyczne wyszukiwarki, które po podaniu żądanych parametrów elementu lub układu przedstawiają najbardziej trafną ofertę. Przed praktycznym wykorzystaniem elementu lub układu należy uważnie zapoznać się z kartą katalogową. Cenną pomocą w pracach projektowych są publikowane przez producentów noty aplikacyjne (Application Notes), będące artykułami opisującymi rozwiązania układowe oraz zasady działania danego układu w typowym zastosowaniu. Znalezienie i wykorzystanie odpowiedniej noty aplikacyjnej może podsunąć pomysły na rozwiązania układowe, pozwala uniknąć typowych błędów i może znacznie skrócić czas projektowania. Ponadto na stronach producentów często znajdziemy użyteczne oprogramowanie narzędziowe, płytki testowe (Evaluation Kits) oraz możliwość otrzymania bezpłatnych próbek towaru. Informacja techniczna, karty katalogowe, dokumentacja
Poszukiwanie informacji technicznej, szczególnie kart katalogowych, można przyśpieszyć korzystając ze specjalistycznych witryn internetowych przechowujących dane o praktycznie wszystkich spotykanych elementach aktywnych i układach scalonych. Zaletą tego sposobu poszukiwania jest dostęp do informacji także o elementach, których produkcja została już zaniechana, bądż do wyrobów producentów już nieobecnych na rynku. Niektóre z witryn przedstawionych poniżej oferują także szerszą informację, artykuły i dokumentację techniczną często spotykanych urządzeń elektronicznych powszechnego użytku.
All in one!


Liderzy technologii i produkcji półprzewodnikowej
W zakresie rozwoju technologii półprzewodnikowej, możliwości masowej produkcji najnowocześniejszych układów scalonych (przede wszystkim mikroprocesorów i pamięci cyfrowych) dominują trzy firmy: amerykański Intel, tajwański TSMC (produkuje  układy scalone m.in. dla AMD, NVIDIA i VIA) oraz południowokoreański Samsung. Firmy te współpracują ze sobą w kwestiach standaryzacji planowanej produkcji: skali procesu technologicznego (..., 45nm, 33nm, 22nm, 11nm), średnic podłoży półprzewodnikowych (..., 200mm, 300mm, 450mm) i innych sprawach.
Programy komputerowe wspomagające projektowanie
Istnieje duża ilość programów narzędziowych wspomagających projektowanie i realizację urządzeń elektronicznych. Noszą one wspólną nazwę EDA (Electronic Design Automation). Efektywnie działające programy są zwykle kosztowne i opłaca się je zakupić po przeprowadzeniu rachunku ekonomicznego. Producenci oferują jednak często bezpłatne lub tańsze, wersje tzw. oprogramowania edukacyjnego (dla uczniów i studentów) o uboższym wyposażeniu, mniejszej funkcjonalności lub ograniczonym czasie działania. Wiele bezpłatnych programów narzędziowych można znależć także na stronach producentów elementów elektronicznych.
c.d.n.

Bezpłatne oprogramowanie do edycji schematów i projektowania obwodów drukowanych
Spośród dostępnych bezpłatnych programów do rysowania schematów ideowych i projektowania dwuwarstwowych obwodów drukowanych warte polecenia są DipTrace, ExpressPCB oraz KiCad. W programach znajdują się współpracujące ze sobą pakiety typu "sch" i "pcb".  Program DipTrace ma nakładkę menu w języku polskim i jest bezpłatny w ograniczonej wersji edukacyjnej oraz płatny w wersjach pełniejszych do zastosowań komercyjnych.

www.expresspcb.com

www.diptrace.comhttp://www.kicad-pcb.org/display/KICAD/KiCad+EDA+Software+Suite


Wykonywanie prototypowych płytek PCB
Wykonanie płytek z obwodami drukowanymi można zlecić specjalistycznej firmie. Wysyłamy pocztą elektroniczną plik wynikowy zaprojektowanej płytki, a po kilku dniach otrzymujemy profesjonalnie wykonany produkt. Należy pamiętać, że jednostkowy koszt wykonania obwodu PCB spada wraz z ilością zamówionych egzemplarzy płytek, ponieważ jednorazowe koszty wykonania masek fotograficznych i/lub sit do danego projektu stanowią relatywnie mniejszy udział w całości nakładów finansowych. Do obliczenia kosztów służą dostępne dla zamawiających "kalkulatory PCB". W przypadku układów próbnych lub jednostkowych warto rozważyć samodzielne, szybkie i tanie wykonanie płytki PCB metodą termotransferową.
Termotransfer

Lutowanie ręczne
Sprzęt do montażu i lutowania automatycznego
Lutowanie jest ważnym etapem montażu urządzenia elektronicznego. Umiejętność lutowania ręcznego przydaje się podczas montażu prototypów i przy wymianie elementów. Można udoskonalić swoje umiejętności lutowania oglądając filmy instruktażowe zamieszczone poniżej i stosując się do przedstawionych w nich wskazówek. W produkcji wielkoseryjnej elementy elektroniczne umieszczane są na płytach PCB i lutowane w sposób automatyczny. Ze specjalistycznym sprzętem przeznaczonym do tych operacji można zapoznać się na wskazanych poniżej stronach internetowych.

Wspomaganie projektowania filtrów analogowych
Aktywne filtry analogowe wyższych rzędów wymagaja czasochłonnego obliczania wartości elementów biernych potrzebnych do otrzymania założonej charakterystyki. Obliczenia te można przyśpieszyć korzystając z programów komputerowych wspomagających proces projektowania. Przedstawione poniżej programy zalecają stosowanie wzmacniaczy operacyjnych tej firmy, na stronie której są umieszczone, jednak nie jest to oczywiście warunek konieczny do spełnienia.
FilterLab


FilterCADKrajowi dostawcy elementów elektronicznych
Wiele firm krajowych zajmuje się dostawą elementów elektronicznych. Problemem bywają zakupy małej ilości nietypowych elementów.Szczecińskie sklepy z elementami elektronicznymi
W Szczecinie brakuje hurtowni lub sklepów z elementami elektronicznymi w szerokim wyborze. Podajemy linki do tych, które są.

Złącza, elementy bierne Dobór radiatora Elementy indukcyjne
Szeroki wybór konektorów, elementów biernych i elektromechanicznych
Strona znanego producenta profili radiatorowych
Rdzenie, karkasy, akcesoria oraz gotowe transformatory i dławiki do zasilania impulsowego - do obejrzenia i do kupienia


Typy obudów Oznaczenia SMD Oznaczenia rezystorów
Rysunki i wymiary obudów elementów półprzewodnikowych
Kodowanie wartości elementów SMD
Efektowny deszyfrator kodu barwnego wartości rezystorówElektroniczne systemy przetwarzania energii - zasilacze, przetwornice napięcia
Teoretyczne i praktyczne wiadomości na temat zasilaczy o działaniu ciągłym i impulsowym, energoelektroniki, elementów półprzewodnikowych dużej mocy. Duże zasoby przydatnych i aktualnych informacji.Forum, wymiana informacji, projekty, schematy, linki, itp.
Elektroniczny Hyde Park. Informacje o bardzo zróżnicowanym poziomie merytorycznym: przydatne, zwariowane i takie sobie. Zdarza się znaleźć tu informacje niedostępne na bardziej oficjalnych stronach. Należy zachować krytycyzm przy czytaniu oraz korzystaniu z rad i schematów publikowanych przez internautów, chociaż zdarzają się i cenne wiadomości. Publikowane w różnych miejscach schematy i rozwiązania układowe często się powtarzają i zwykle pochodzą z tego samego źródła.
pl.misc.elektronika

Wydawnictwa czasopism i książek o tematyce elektronicznej
Najpopularniejsze krajowe wydawnictwa publikujące opracowania z zakresu elektroniki. Na szczególną uwagę zasługuje Wydawnictwo AVT - Korporacja, wydawca wielu czasopism o tematyce elektronicznej, np. "Elektroniki Praktycznej" i "Elektronika". Wydawnictwem AVT kieruje prof. dr hab. inż. Wiesław Marciniak, znany specjalista w zakresie mikroelektroniki i materiałów półprzewodnikowych.
Normy, standardy, regulacje prawne
Zgodność wyrobów elektronicznych z normami technicznymi nie jest obowiązkowa, ale często korzystnie wpływa na jakość i postrzeganie marki. W Polsce nadzór nad systemami i urządzeniami telekomunikacyjnymi sprawuje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Do UKE należy Centralne Laboratorium Badań Technicznych wykonujące na zlecenie badania sprzętu telekomunikacyjnego.
Polski Komitet Normalizacyjny


Proszę zgłaszać nieaktywne linki oraz propozycje uzupełnień

Redakcja niezbędnika: dr inż. Jerzy Sawicki